w

Niedziela Palmowa – jak ją świętować?

Obchody Niedzieli Palmowej nawiązują do uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Aby uczcić ten dzień, katolicy przynieśli do kościoła kolorowe palmy. Dzięki nim dzieci mogą poznać nie tylko tradycje chrześcijańskie, ale także technikę robienia palm wielkanocnych.

W Niedzielę Palmową, początek Wielkiego Tygodnia, do kościoła gromadzą się katolickie rodziny. Przynoszą palmy i otrzymują błogosławieństwa. Następnie możesz zabrać je do domu jako element dekoracji wielkanocnych. Jednak niektórzy ludzie zostawili palmy w kościele. Zebrani razem zostali spaleni w Wielką Sobotę. Popioły są zrobione z palm i są rozsypywane na głowach wierzących w środowe popioły. Msza święta w Niedzielę Palmową upamiętniła przybycie Jezusa do Jerozolimy i została powitana przez Palm Branch. Oprócz tego religijnego dnia ma duże znaczenie wychowawcze dla edukacji, zwłaszcza młodego pokolenia.

Jeśli w pobliżu miejscowości, w której mieszka rodzina, znajduje się skansen, w ciągu dnia można skorzystać z oferty muzeum. W tym czasie zazwyczaj organizowane są spotkania, podczas których można poznać technikę tkania palmy wielkanocnej oraz poznać tradycje tego procesu. Ludzie wciąż pamiętają ludowe zwyczaje i wierzenia związane z palmami wielkanocnymi. Z wykładu w Skansenie dowiesz się, że palmy mogą chronić ludzi i ich domy przed wszelkim złem, a długie palmy zapewnią ich twórcom długie i szczęśliwe życie. Uważa się również, że im piękniejsza palma, tym piękniejsze dziecko jest utkane.

W tym dniu warto odwiedzić miejsce znane z tradycji palm. Do tej pory w Lipnicy Murowanej, Rabce i Limanowej (Mamanzopol) oraz na Kurpiach Zasadza się zwyczaj tkania palm. Co roku odbywa się tu najdłuższy i najpiękniejszy konkurs palm palmowych. Wystawa palm jest spektakularna. Wiele kolorowych kwiatów, różne zioła, wstążki. Te palmy są bardzo duże, nawet kilkumetrowe. Ponadto muszą być umieszczone niezależnie i nie mogą być podparte metalowymi elementami.

Logo

Niniejszy artykuł pochodzi z zewnętrznego serwisu

Kliknij Czytaj dalej, by zobaczyć całość!


Czytaj dalej...
Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik