w

Jak doczyścić nagrobek granitowy?

Już wkrótce, w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, w tych dniach szczególnie wspominamy o zmarłych. Musimy też odpowiednio dbać o groby naszych bliskich. Granit to jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców do produkcji pomników. Jest to najtwardszy kamień na świecie i zachowuje swój najdłuższy wygląd. Jednak łatwo się brudzi. Dlatego należy podjąć odpowiednie środki, aby granit był świeży i piękny przez długi czas.

Najpierw zanurzmy statuę w wodzie destylowanej (używając butelki z rozpylaczem). Oprócz wody destylowanej możemy również użyć wody octu (starożytna praktyka babci). Następnie za pomocą skrobaka usuń brud przylegający do płytki. Możemy też użyć pędzli. Teraz przepłuczmy dokładnie pomnik czystą wodą. W razie potrzeby możemy pomóc sobie pumeksem, ale proszę bardzo uważać, bo będziemy drapać stopnie pomnika.

Kamień musi być cały czas moczony, dlatego skrapiamy go od czasu do czasu octem i wodą. Jeśli możemy użyć karhera, na pewno ułatwi nam to pracę. Woda pod ciśnieniem może doskonale usunąć cały suchy brud. Jeśli chcesz użyć specjalnego środka czyszczącego, nie zapomnij założyć rękawic ochronnych. Wybierając odpowiedni detergent, upewnij się, że nie są one jonowe. Kwasowość tych odczynników nie uszkodzi powierzchni kamienia.

Jeśli na pomniku jest mech, podejmij specjalne kroki, aby go usunąć (możesz go kupić w sklepie ogrodniczym). Pomnik spryskujemy, zostawiamy na kilka godzin, a następnie spłukujemy wodą. Proponuję nie używać balsamu oczyszczającego. Na pomniku pozostawiają trudne do usunięcia smugi. Po skończonej pracy resztę wody zebrać szmatką i wypolerować pomnik. Do polerowania używamy specjalnej zawiesiny granitowej (dostępnej w kioskach i dużych supermarketach).

Logo

Niniejszy artykuł pochodzi z zewnętrznego serwisu

Kliknij Czytaj dalej, by zobaczyć całość!


Czytaj dalej...
Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik